Etykiety

środa, 13 listopada 2013

Dla czujących niedosyt

Znów chciałam odpowiedzieć krótko na komentarz i wyszedł mi poemat... Ciąg dalszy wpisu.


„Z większością się zgadzam, ale mam pytanie - dlaczego tylko facetów traktować jako odpowiedzialnych ludzi, którzy powinni nad sobą panować w każdej sytuacji? Sądzę, że kobiety również powinny szczycić się rozumem i czasem przyjąć odpowiedzialność za swoje czyny - mam tu kilka takich ciekawych przypadkow z gazet, do których bym prosił, żeby też się odnieść:
- gwałt, jakiego dopuścił sie Julian Assange:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,8839949,Gwalt_czy__chwyt_ponizej_pasa____Guardian__ma_zeznania.html
- oraz takie przypadki:
http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/1882655,powiat-ostrowski-25-letnia-kobieta-oskarzyla-o-gwalt-17,id,t.html
http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobiala/1,88025,5820015.html
Bo ja tu też widzę problem, że oskarżenia o gwałt bywają nadużywane. Dziewczyna jest bardzo chętna zarówno przed jak i w trakcie, ale po fakcie się rozmyśla. Wtedy najprostszym sposobem na odzyskanie czci dziewiczej jest oskarżenie o gwałt.
Faktem jest, że od sprawdzenia tego jest policja i są też sądy, ale czasem zwłaszcza w Polsce trudno zaufać wymiarowi sprawiedliwości”.

Nie obwiniam facetów za wszystko, napisałam to chyba dość wyraźnie. Nie zwalniałam też kobiet z posługiwania się rozumem i brania odpowiedzialności za swoje czyny. Szczerze do tego zachęcam :) Pisałam za to, że żadna NORMALNA kobieta nie wnosi bezpodstawnie oskarżenia o gwałt oraz że zaburzone jednostki zdarzają się zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Nie każdy jest uczciwy, a fałszywe oskarżenie jest, oczywiście, także przestępstwem. Ale czy naprawdę składanie fałszywych doniesień jest tak popularne? O prawdziwych gwałtach pisze się mniej niż o takich  – bo to się lepiej sprzedaje. To trafia do publicznej wiadomości i zaburza obraz rzeczywistości. Piszesz, jakby to się zdarzało nagminnie. Jaki jest odsetek bezpodstawnych oskarżeń dotyczących zgwałceń? Nie sądzę, że duży. I ile z nich było faktycznie bezpodstawnymi, a nie tylko takimi, których nie udało się udowodnić? Ile doniesień wycofano nie dlatego, że nie były prawdziwe, tylko dlatego, że poszkodowana, która chce dojść do siebie po czymś takim, trafia na mur? Przesłuchania, składanie zeznań – to jest bardzo trudne w takich sytuacjach. Tymczasem trafiasz na policję, gdzie nikt nie zadba o Twój komfort psychiczny i w dodatku roi się tam od ludzi takich jak dr Boćkowski, którzy powinni obiektywnie zająć się sprawą, ale są przeładowani stereotypami i uprzedzeniami. Jestem pewna, że podczas takich zeznań padają pytania o strój, o alkohol itd. Może wtedy taka kobieta widzi, że nie ma szans niczego udowodnić. Mało tego, może sama zadaje sobie pytanie, czy nie zawiniła. To jest straszne, bo społeczeństwo sprawia, że nawet poszkodowane kobiety same o sobie myślą jak o współwinnych. A takimi nie są! Nikt jakoś nie usprawiedliwia „kiboli”, którzy pobili zwolenników przeciwnej drużyny. Nikt przykładowo nie wmawia pobitym, że sami się o to prosili.

Tutaj tak jest i jest to zakorzenione do tego stopnia, że w sytuacji, kiedy poczucie wartości ofiary jest i tak mocno zachwiane, ona sama zaczyna wierzyć w swoją winę. Bo tak, piła alkohol (jak niemal 100% innych kobiet w barze, których mimo to nie zgwałcono), miała na sobie sukienkę (również podobnie jak inne), rozmawiała ze znajomymi – dlaczego miałaby tego nie robić. Faktycznie, w tej perspektywie zrobiła tylko jedno, by uchronić się przed „porandkowym gwałtem”: powiedziała „nie”. Dlaczego tyle osób uważa, że to zbyt mało i dopatruje się winy w takich zachowaniach?
Jeśli chodzi o przytoczone artykuły – są idealne. Tendencyjne, o minimalnym przekazie informacji, kierujące czytelnika do jednego wniosku właśnie za pomocą stereotypów. Nikt nie opisuje w prasie historii o tym, jak ktoś kogoś przymusił do stosunku na imprezie. To się nie sprzeda. Ale jak już mamy słynną osobę lub da się zrobić historię kuriozalną? Czy naprawdę dowiadujemy się z tych artykułów, że te kobiety nadużywają oskarżeń o gwałt? W żadnej z historii nie możemy mieć w 100% pewności, że do gwałtu faktycznie nie doszło. Nie mamy żadnych rzetelnych informacji, co zaszło, ani na jakiej podstawie policja uznała, że nic nie zaszło. Mamy tylko jakieś szczątkowe przekazy, ogólny zarys sytuacji.

Sprawa dziewiętnastolatki. Dziewczyna mogła wycofać się z zamiaru zawiadamiania o przestępstwie właśnie z powodów, o których pisałam wyżej (zderzenie z ludźmi, którzy sugerują, że to jej wina). Ale okey, przyznaje, że zmyśliła tę historię. To kolejna przykra sprawa, co ją do tego mogło skłonić. Czy to po prostu wynik niedojrzałości, nieuczciwości, wyrachowania? Widzę też inną możliwość. Po takim „wybryku” dziewczyna próbuje zrehabilitować się w oczach społeczeństwa. Ponieważ żyjemy w społeczeństwie o podwójnych standardach i to społeczeństwo klasyfikuje ją negatywnie. Tak też być nie powinno. Ten artykuł jasno daje do zrozumienia, co o takiej dziewczynie myśli. „(...)dziewczyna najwyraźniej się zapomniała. (…) przyjęła ich propozycję, żeby się jeszcze zabawić. Bawili się do rana. - Zabawa była namiętna”. Gdyby był to chłopak, nie byłoby problemu, on po prostu dobrze by się bawił, wyszumiał. Dziewczyna dopuściła się jakiegoś „karygodnego” czynu i teraz „chciała ratować swoją nadwerężoną reputację”. Gdyby to był chłopak, nie byłoby mowy o skazie na reputacji. Sam także piszesz: „odzyskanie czci dziewiczej”. Więc nie-dziewica jest potępiona? To pełnoletnia dziewczyna, która miała prawo się bawić. Nie popełniła żadnego przestępstwa. Bawiła się może bardziej, niż większość uważa za dopuszczalne (zwłaszcza dla kobiet), ale to jej prawo. Nikomu tym krzywdy nie wyrządzała (może rodzicom napsuła nerwów). Nie chcę jej oczywiście bronić na siłę. Pokazuje tylko mechanizmy, jakie działają przy takich sprawach - niezależnie od prawdziwości oskarżenia. Ta dziewczyna faktycznie przyznaje, że skłamała. Mogła to zrobić ze strachu przed społecznym potępieniem, mogła też z wyrachowania (zaznaczałam, że i takie osoby się zdarzają - niezależnie od płci), kara i tak się jej należy. Przestępstwo to przestępstwo.
Dwudziestopięciolatka. Ta historia jest totalnie kuriozalna. Ale też przez to bardziej medialna. Nie dowiadujemy się niczego konkretnego. Zarys sytuacji jest totalnie irracjonalny. I żadnych wyjaśnień. Policja stwierdziła, że nie doszło do przestępstwa. Na jakiej podstawie? Bo z artykułu nie wynika, że nie doszło do nadużycia. Czy jesteśmy w stanie stwierdzić, że alkohol czy inne substancje, które mogła zażyć świadomie lub nie, nie były przyczyną wykorzystania jej stanu przez rzeczonego chłopaka? Przecież dziewczyna „stwierdziła nagle, że wypiła jakiś sok, straciła przytomność, nie wie, co się z nią działo i że podejrzewa, że prawdopodobnie została zgwałcona”. Czy udowodniono, że nie została? Albo czy nie była pod wpływem tabletki gwałtu lub podobnej substancji – po zażyciu jest ona w organizmie niewykrywalna. Sam piszesz, że trudno zaufać wymiarowi sprawiedliwości, lecz to działa w obie strony. Nie mamy konkretnych informacji, ale już sugeruje się nam, że dziewczyna była nieodpowiedzialna. To, że pojechała do tego chłopaka nie jest wyrazem nieodpowiedzialności, a raczej zaufania. Inna sprawa, czy słusznego. „Nie poinformowała o wyjeździe swoich bliskich, jedynie sporadycznie kontaktowała się telefonicznie ze swoją rodziną”. Kobieta ma 25 lat! Ma codziennie dzwonić do rodziców z raportami? Tak przy okazji, gdzie podczas tych kilku dni byli rodzice siedemnastolatka? Czy tylko mnie ta historia wydaje się niejednoznaczna i podana w sposób tendencyjny i traktujący czytelnika niepoważnie?

Ostatni artykuł nie jest lepszy. Nie chcę się jednak nad nim rozwodzić. Ale też nie jest to oczywista sprawa. W zasadzie najmniej oczywista. Skoro facet był niewinny, dlaczego nie stawił się na przesłuchanie? A przede wszystkim, jeśli dobrze rozumiem, te kobiety wcale nie poszły na policję z zamiarem oskarżenia go o gwałt. To na policji ruszyła machina prawna. Ktoś je więc chyba jednak przekonał, że mają z tym zjawiskiem do czynienia: „kobiety poszły już na policję, gdzie dowiedziały się, że nie mogą zwyczajnie nakazać Assange'owi, by się poddał badaniom, a ich zeznania muszą być przekazane prokuraturze”. Poza tym, jeśli zgwałcenie to zmuszenie kogoś do wykonania czynności seksualnej bez jego świadomej zgody, to czy nie jest nim ten przypadek? „Wykorzystując, że była jeszcze nie całkiem rozbudzona, nie założył prezerwatywy przy kolejnym zbliżeniu”. Nie wiem, nie jestem specjalistką od prawa, sądownictwa itd., ale coś tu jednak nie gra. Oczywiście znów jest nakręcanie spirali stereotypów. Dobrowolnie się z nim spotykały, na coś tam się zgodziły... Nie możemy tu żadnej ze stron oskarżyć o kłamstwo, bo ten artykuł nie daje nam do tego najmniejszych podstaw!
Przy okazji nasuwa mi się jeszcze jedna myśl: „(…) Assange twierdził, że przez cały następny tydzień spał w łóżku A., która nigdy nie wspomniała o sprawie. A. jednak skarżyła się przyjaciółkom na seks bez zabezpieczenia i gwałtowność Assange'a”. Kolejna straszna tendencja – kobiety nie mówią wyraźnie facetom „nie”. Szalenie często godzą się na różne rzeczy, na które nie maja ochoty, bo funkcjonuje przekonanie, że facetowi, zwłaszcza w pewnych okolicznościach, odmówić po prostu nie wypada. Bo facetowi „się należy” (taki funkcjonuje mit), bo się starał, kupił kwiaty, zaprosił na kolację, bo już tak daleko się zaszło, jak teraz odmówić? Czasem siłą rozpędu, czasem dlatego, że tak to widzi i narzuca społeczeństwo i potem kobieta czuje się skrzywdzona i wykorzystana. Ma prawo się tak czuć! Czy oskarżać faceta o gwałt? To zależy. Może to tylko wina mechanizmu, ale może facet tak manipulował? Na poziomie psychicznym też można wiele na kimś wymusić. Oczywiście, kobiety powinny wyraźnie mówić "nie", bo bez odpowiedniego komunikatu facet się nie domyśli. Ale też prawdą jest, że często nie ma w społeczeństwie dla tego „nie” zrozumienia. Kobieta, która je wypowiada, jest uważana za niepoważną, a przecież jest poważniejsza właśnie od takiej, która szuka sprawiedliwości po fakcie, bo jednak nie powiedziała „nie”, dając ciche przyzwolenie, ale ma poczucie krzywdy. Tu kolejny komentarz do artykułu S. Kubryńskiej:

Anonim 
„Z męskiego punktu widzenia czasem zachowanie kobiet jest irracjonalne, nie poważne lub kompletnie niedojrzałe. Dla faceta Tak znaczy tak a nie znaczy nie nawet to niewerblane. Takie “tak” ale nie do końca odbierane jest jak kpina.
Kiedyś pewien znajomy dość mocno uderzył w konkury do pewnej pani.
Pani zaś nie protestowała. Były uściski, pocałunku, dość zaawansowane pieszczoty i gdy już facet był u płotu i witał się z gąska kobieta powiedziała NIE!.
Gość wstał, bez słowa wszedł a potem pani obrobił pupę do wszystkich znajomych.
Już nigdy więcej z ta panią słowa prywatnie nie zamienił.
Po prostu z ludźmi niepoważnymi nie warto utrzymywać konaków.
Drogie panie traktujcie mężczyzn poważnie a nie jak zwierzęta to może nie będziecie uważane za idiotki”.

To jest norma. Przerażająca. Ten facet uważa się za normalnego i poważnego, i za takiego uznaje go kolega. Przytacza tę historię, by pokazać, jak powinien zachować się mężczyzna w takiej sytuacji. Nie gwałcić, odejść, a potem... Normalny facet powinien raczej zapytać: co jest nie tak? Czy źle odczytała jego intencje, czy teraz coś nie zagrało. Kobieta mogła nie czuć się jeszcze gotowa, a facet od razu potraktował ją jak „idiotkę” i jeszcze przedstawił ją wszystkim w złym świetle tak jak i sytuację, która powinna pozostać wyłącznie między nimi, a stała się anegdotą do przytaczania w internecie. To jest dojrzałe zachowanie? Nie! Ale takie sytuacje, takie poglądy przyczyniają się do tego, że kobiety w takim momencie pozwalają się wykorzystywać. Z tego później wynikają nieporozumienia: była chętna, a potem oskarża. Czasem niesłusznie, ale nie jestem pewna, że zawsze.

4 komentarze:

 1. dzięki za rozpisanie się w odpowiedzi :)
  Piszesz, że żadna normalna kobieta nie oskarża bezpodstawnie. Fakt - ja bym dodał, że żaden normalny facet nie gwałci, nawet jak się kobieta przed nim zachęcająco wije będąc skąpo ubrane, nago czy prawie nago - jak to ktoś pisał wcześniej. Inaczej każdy wystep stipteaserki kończylby się zbiorowym gwałtem ;)

  Ogólnie jak widać problem jest z wymiarem sprawiedliwości, gdzie przegina się albo w jedną stronę odstraszając kobiety od zgłaszania sprawy, albo w drugą dając wiarę niemalże na słowo, jak w przypadku nauczyciela skazanego na podstawie pomowienia mitomanki (ktoś poprzednio link zarzucił).

  Dalej piszesz - "Nikt jakoś nie usprawiedliwia „kiboli”, którzy pobili zwolenników przeciwnej drużyny. Nikt przykładowo nie wmawia pobitym, że sami się o to prosili." No i tu się nie zgodzę. Mam na to inne porownanie - dajmy na to jakby skin poszedł sam, w Stanach, do dzielnicy murzyńskiej (jakis Bronx czy inny Harlem), to raczej wszyscy zgodnie by stwierdzili, że postanowił popełnic samobójstwo. Jakby nie kombinować - samą swoja obecnością prowokuje Murzynów na ich terenie... a skoro szedl tam sam, wiedząc co go czeka - no sam się o to prosił... Pomimo, że pobicie/zabicie go przez Murzynów jest nielegalne w przeciwieństwie do samego bycia skinem :)

  Co do picia alkoholu podobnie jak faceci wiedzą, że kobieta pijana jest łatwiejsza, taka wiedzę też mają kobiety. Ale to działa tez w druga stronę - facet pijany jak trafi na kobietę która mu się podoba, to też trudniej mu przyjdzie jej odmówić - stąd takie powiedzenia, że zdrada po pijaku, czy na służbowym wyjeździe integracyjnym sie nie liczy.
  (Tak mi jeszcze przyszło do głowy - ciekawe swoją drogą, że faceci - jak bardzo by nie byli pijani - o ile będą w stanie jeszcze mówić i się ruszać, będą umieli odmówić, gdyby jakis gej się do nich dobieral ;))

  Dalej sprawa 25-latki - przyszła mi do głowy ciekawa koncepcja, odbiegająca od samego artykułu (choć ze względu na poruszone przez Ciebie wątpliwości może i niekoniecznie). Zwróć uwagę, że nic nie wiadomo jak sprawa wyglądała od strony chłopaka. Może to on dostał środek nasenny. Jak sama piszesz - środek jest niewykrywalny, więc na potwierdzenie tego, że coś było nie tak jest wyłącznie jej słowo. A jeśli chłopak powie, że nic nie było to komu dac wiarę? Masz rację, że bez znajomości dodatkowych faktów sprawę trudno rozstrzygnąć.

  W kazdym razie - zdarza się, że to facet zostaje zgwałcony przez kobietę. Rzadko o tym piszą, ale wtedy sprawa jest ciekawsza, to jakby czlowiek pogryzł psa ;)

  Spójrz na taką możliwość:
  A jeśli to chłopak dostał rohypnol?
  Myślisz, że 17-latek zgłosiłby na policji, że go zgwałciła ładna dziewczyna? Dopiero maiłby przesrane wśród kolegów... (nawiasem mowiąc - wiesz co robi Viagra podana z alkoholem? A jakby do tego dodać rohypnol?)
  Zwróć na to uwagę:
  - kobieta ma 25 lat, można podejrzewać, że jest w sprawach seksu doświadczona
  - chłopak ma 17 lat, nawet jeśli ma jakieś doswiadczenie, to raczej dużo mniejsze

  i teraz - czy jeśli chłopak - bedąc po alkoholu, zakladając, że nie było żadnych dodatkowych środków - nie odmowi kobiecie - uważałabyś, że go zgwałciła? Jeśli normalnie na trzeźwo nawet by mu do głowy nie przyszło się z nia przespać?

  (Cd w nastepnym poście)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No tak, po prostu zdarzają się ludzie perfidni, którzy za nic maja drugiego człowieka i tyle. Sądy maja ciężką rolę i pewnie czasem trudno im zachować obiektywność. Oczywiście zdarzają się także gwałty na facetach, choć statystycznie znacznie, znacznie rzadziej, jak też zdecydowanie częściej ich sprawcami są także faceci. Ale oczywiście nie tylko, no i to jednak "tylko" statystyki. Trudno stwierdzić, jak to wygląda w rzeczywistości.
   A z usprawiedliwianiem zdrady też bym się nie rozpędzała ;) (muszę - w związku jestem)!
   Faktycznie skin mógłby być posądzony o kuszenie losu, nieostrożność, lekkomyślność(chyba że byłby totalnie nieświadomy, jak sprawy stoją), ale należy być ostrożnym w tego typu sądach, bo o ile są to 2 grupy sobie bardzo wrogie, to chyba nie powinnam zakładać (jako kobieta), że faceci są moimi wrogami. Stąd już blisko do wypowiedzi Boćkowskiego - że powinnam siedzieć w domu,z facetami się nie widywać, jeśli nie chcę zostać zgwałcona.

   Usuń

 2. I kwestia Juliana Assange - ta sprawa jest naprawdę ciekawa:
  Nie dziwię się, że nie stawił sie na policji, bo obawiał się, że sprawa jest ukartowana (lub zostanie wykorzystana jako przetekst), żeby go aresztować, a potem w zupełnie innej sprawie - przecieków na wikileaks - oddać do USA celem posadzenia na jakies 25 lat za szpiegostwo.
  A biorąc pod uwagę, że z dziewczynami sypiał po kilka dni, to mial prawo się tego bać. Z tego co twierdził, to dziewczyny po dłuższym czasie wyskoczyly ze sprawą. I to najpierw kontaktując się z mediami, a dopiero potem z policją.
  trochę jeszcze pogrzebałem w temacie:
  http://www.wykop.pl/ramka/552835/dziewczyna-oskarzajaca-assange-a-o-gwalt-powiazana-z-agentem-cia/
  http://www.wykop.pl/ramka/548067/szczegoly-oskarzenia-juliana-assange-nie-gwalt-ale-seks-bez-prezerwatywy/

  Ale znowu mam skojarzenie - dziewczyny dały się namówić na coś, na co nie miały ochoty. Jak dla mnie to nie jest gwałt, tylko typowe uwiedzenie. Bo gdyby tak skarżyć każdego, kto wykorzystując nasze słabości namówi nas na rzeczy, których nie chcemy, to cały handel (a raczej marketing) by padł ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa jest dziwaczna. Ciekawe, w jakim stopniu na jej odbiór wpływa fakt, że nie mamy tu do czynienia ze zwykłym, szarym obywatelem... Faktem jest, że kobiety mogły się poczuć wykorzystane, skrzywdzone. Czy na tyle, żeby sprawa trafiła na policję? Nie wiem, nie mamy przecież wystarczających informacji. Na pewno jednak nie stawia to oskarżonego w dobrym świetle - tak po prostu, jako człowieka. W tym miejscu zgadzam się z fragmentem tekstu, który podesłałeś:
   "Wynika z tego, że Assange jest dupkiem, który wykorzystując sławę przeleciał dwie kobiety w ciągu trzech dni. Jest dwulicowy i nie miał problemu z tym, żeby przelecieć koleżankę kobiety, z którą spał dwa dni temu i która gościła go w swoim domu. Jest nieodpowiedzialny, bo nie przerwał stosunku z obcą osobą po tym, jak pękła prezerwatywa, nie wykonał badań na obecność wirusa HIV i nie poinformował żadnej z kobiet o stanie swojego zdrowia."
   Przynajmniej tak to wygląda :)

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...