Etykiety

wtorek, 17 listopada 2015

Jak zaprojektować swoje mieszkanie?Nieważne, czy zamierzasz wykończyć nowe mieszkanie, czy remontujesz stare. Jeśli nie planujesz wynająć do pomocy architekta wnętrz,czy dekoratora, przyda ci się inna pomoc. Nawet jeśli planujesz, warto mieć sprecyzowane swoje oczekiwania wobec wnętrza. Dekoratorzy i architekci wnętrz są bardzo pomocni, ale nie zawsze ich wizja pokrywa się z naszymi potrzebami. Jeśli nie będziemy ich dobrze świadomi, możemy np. skończyć bez blatu roboczego w kuchni (prawdziwa historia). Nie twierdzę, że to niezbędna kwestia dla absolutnie każdego. Jeśli jednak należymy do osób korzystających z kuchni w tradycyjny sposób, ale przegapiliśmy ten niedostatek w planie, zachwyceni jego ogólną wizja, będzie to dla nas problemem.

Zawsze jest to spore wyzwanie: urządzić dostępną nam przestrzeń w najbardziej optymalny sposób. Jak najlepiej ustawić meble? Czy te, które chcemy kupić, na pewno zmieszczą się do naszego pomieszczenia i go nie przytłoczą? Gdzie przyda się nam gniazdko elektryczne, czy oświetlenie? To są ważne decyzje, z którymi będziemy żyć dość długo – w końcu nie robimy remontu co rok. Dlatego polecam bardzo przydatny i darmowy program.

SketchUp, bo o nim mowa, jest świetnym i prostym narzędziem do projektowania w 3D. Może się dodatkowo spodobać wszystkim tym, którzy w Simsach najbardziej lubili budować i urządzać domy Proces wygląda tu bardzo podobnie, po prostu nie mamy ludzików.

Jak to działa?

Program jest bardzo intuicyjny, a te mniej intuicyjne funkcje świetnie tłumaczą tutoriale dostępne na Youtube (anglojęzyczne, ale bardzo przystępne). Interfejs jest przyjazny. Potencjalnie najtrudniejszą częścią jest stworzenie modelu naszej przestrzeni. Jednak, gdy przez to przebrniemy, reszta doprawdy przypomina najlepszą zabawę. Najprzyjemniejsze jest ustawianie mebli. Możemy sami je modelować, bądź wstawiać z sieci – spośród ogromnej ilości dostępnych modeli. Baza gotowych sprzętów jest naprawdę duża i możemy w niej znaleźć chyba większość (jak nie wszystkie) pozycje z Ikea. Ma to znaczenie nie tylko dla zwolenników tego sklepu. W końcu te meble mogą nam po prostu pomóc w ogólnej wizji. Sofa to sofa i istotniejsze czasem okażą się jej wymiary niż wygląd. Nie każdy będzie wykorzystywał program do stworzenia konkretnego wnętrza z wymarzonymi meblami – jak gotowej wizualizacji od dekoratora. Czasem potrzebujemy po prostu wyobrazić sobie przestrzeń, upewnić się, że wszystko znajdzie swoje miejsce i będzie grało. Ja też zaczęłam od takiego podejścia. Szukanie konkretnych mebli to już inna bajka, choć i tu program jest bardzo pomocny. Przykładowo, kiedy szukałam jakiegoś fotela w bazie SketchUp, znalazłam model, który ostatecznie tak mi się spodobał, że rzeczywiście go kupiłam.

wizualizacja z programu SketchUp
nasza realizacja

Na co zwrócić uwagę?

Zabawa jest przednia, warto jednak się w niej nie zatracić. To jednak tylko wizualizacja i przełożenie na rzeczywistość może być różne. Widok sprowadzonego do dwuwymiaru mieszkania nie oddaje aspektów korzystania z pełnowymiarowej przestrzeni. Koniec końców nie wszystkie meble zmieściłam tam, gdzie zaplanowałam. Na żywo okazywało się niekiedy zbyt ciasno – czasem dosłownie (błędy pomiarowe), czasem tylko w ogólnym odczuciu. Należy wziąć to pod uwagę i rozważyć alternatywne ustawienia. Przykładowo wspomniany wcześniej fotel nie zmieścił się w zaplanowanym wcześniej miejscu. Tzn. fizycznie można go tam wstawić, jednak korzystanie z niego i mebli w pobliżu byłoby niekomfortowe. Także szafa w sypialni zmieniła swoje miejsce w stosunku do pierwotnego zamysłu. Ostatecznie doszłam do wniosku, że w wyznaczonym dla niej kącie będzie zbyt przytłaczała cały pokój. Na szczęście miałam dla niej narysowaną alternatywę. Zawsze warto taką mieć i nie przywiązywać się zbytnio do swojej wirtualnej wizji. Rzeczywista przestrzeń rządzi się jednak innymi prawami, pewna elastyczność jest bardzo wskazana.


Korzyści?

Poza świetną zabawą, jak rozumiem? ;) Możemy wypróbować całą gamę możliwości naszych wnętrz. Sprawdzić czy do kuchni zmieści nam się lodówka, piec, mikrofala, i co tam jeszcze sobie wymyśliliśmy. Wybrać najbardziej ergonomiczne i estetyczne ustawienie. A to wszystko bez przesuwania mebli. Możemy też zaplanować punkty świetlne i gniazdka, czego nie należy lekceważyć. Często się zdarza, że chcemy gdzieś korzystać z lampki, czy laptopa, a nie mamy jak podłączyć danego sprzętu. Dobre rozplanowanie pozwoli uniknąć problemu. Nie będzie trzeba w przyszłości kuć ścian, by przeciągnąć lampę nad stół, czy rozkładać przedłużacz przez pół domu. Warto też zaplanować ogólnodostępne gniazdko do odkurzacza, czy miejsce, w którym będziemy podpinać żelazko. O tym często się zapomina. 

wizualizacja

real

Dokładny plan mieszkania w SketchUp bardzo ułatwił nam cały proces wykańczania. Działanie z planem zawsze przyspiesza proces. Poza tym, obraz mieszkania, który miałam już wryty w pamięć pozwolił szybko wyłapać ewentualne błędy dewelopera (czy ekipy wykończeniowej), jeszcze na etapie, kiedy ich poprawa nie była problematyczna. Dzięki przerobieniu wielu wariacji w programie i stworzeniu ostatecznej wizji, prace wykończeniowe zajęły nam niespełna tydzień. Posiadanie szczegółowej„wizji” bardzo wszystko usprawniło. Również wybieranie wyposażenia było dużo prostsze, kiedy przynajmniej gabarytowo określiliśmy, czego poszukujemy. Program pomógł nam też zaplanować zabudowę kuchni i garderoby – współpraca ze stolarzem była dzięki temu znacznie sprawniejsza. W programie możemy też poszaleć i sprawdzić rozwiązania, na które zachowawczo nie pozwolilibyśmy sobie w rzeczywistości. Tymczasem, kto wie, może okażą się na tyle zachwycające, że zechcemy je wprowadzić. ?

Szczerze polecam korzystanie ze SketchUp. Używaliście? Słyszeliście? A może lubiliście po prostu urządzać domy Simom? ;) Korzystacie z podobnych ułatwień podczas remontów, a może wolicie kartkę i ołówek, zwykła wizję w głowie, albo profesjonalną pomoc?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...